Sport

Zi neagră pentru românce, în China

Published

on

Monica Niculescu, locul 99 mondial, venită din calificări, a ratat accesul în semifinale Shenzhen Open, turneu cu 750.000 de dolari. Niculescu a fost învinsă cu scorul de 2-6, 7-6 (4), 6-1, de chinezoaica Yafan Wang, locul 70 mondial, scrie news.ro. Meciul a durat două ore şi 20 de minute. Pentru prezenţa în sferturi, Monica Niculescu va primi 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Sursa: news.ro

Continue Reading

Sport

Simona Halep a învins-o pe Venus Williams la Australian Open!

Published

on

Simona Halep, s-a impus în turul al treilea de la Australian Open, în faţa lui Venus Williams, în două seturi, 6-2, 6-3.

Simona Halep (27 ani), care în primele două tururi a câştigat cu dificultate, în trei seturi, a făcut cel mai bun meci al său şi a câştigat într-o oră şi 17 minute. Halep o va înfrunta în turul următor pe Serena Williams, sora mai mică a lui Venus.

Începutul meciului a fost destul de echilibrat, dar la 2-2 a reuşit un break foarte important, iar apoi a salvat patru mingi de break, încheind primul set cu un sec 6-2. Halep a început în forţă actul secund, cu break, dar apoi Venus (38 ani, 36 WTA) a revenit şi şi-a recuperat serviciul. Cele două au mers cap la cap până la 3-3, când Halep a accelerat şi a profitat de erorile făcute de adversară, desprinzându-se decisiv, într-un set pe care l-a câştigat cu 6-3.

Românca a reuşit 2 aşi, iar Venus 5, Halep a făcut 2 duble greşeli, iar Williams 4. Simona Halep a avut procentaje superioare la ambele servicii, 67%-58% la primul şi 63%-31% la al doilea, a fost mai bună şi la mingile de break câştigate, 5/10 (50%) faţă de 1/6 (17%). Williams a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 24-21, dar şi mai multe erori neforţate, 33-12.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 260.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA. Halep şi Serena Williams (37 ani, 16 WTA) s-au întâlnit până acum de nouă ori, americanca obţinând opt victorii. Singurul succes al Simonei, unul categoric, cu 6-0, 6-2, s-a întregistrat la Turneul Campioanelor în 2014. Ultima confruntare dintre cele două a avut loc în 2016, la US Open, când Serena se impunea în sferturi cu 6-2, 4-6, 6-3.

Sursa: Agerpres

Sport

Debut nefast pentru Simona Halep, la Sydney

Published

on

Halep a întâlnit-o astăzi, la Sydney, pe australianca Asleigh Barty, locul 15 WTA.

În primul set Barty a condus cu 3-1, Halep a revenit până la 4-4, dar apoi australianca a reuşit desprinderea, câştigând cu 6-4.  În setul al doilea, s-a mers cap la cap până la 4-4, Halep având un break de partea ei, dar Barty a întors soarta meciului şi a câştigat tot cu 6-4.  Partida a durat o oră şi 27 de minute.

Liderul mondial a declarat după meci că: ”Slice-ul său a fost extraordinar azi şi Ashleigh a meritat să câştige, dar nici eu nu am fost departe de victorie. Am avut multe şanse să fac break şi să fiu în avantaj, dar nu am reuşit. Simt că încă nu am ritmul de joc. Ea a jucat bine, mereu a jucat bine împotriva mea. Azi a fost mai bună decât mine deoarece a avut poate zece meciuri mai mult decât mine în acest an, deci a fost mai bine pregătită decât mine”.

Sursa: DPA

Sport

Cine este adversara Simonei Halep la Sydney

Published

on

Simona Halep, locul I WTA, va începe prima ei competiţie din 2019, Sydney International, în turul al doilea, fază în care va evolua cu australianca Ashleigh Barty, locul 15 WTA .

Barty şi-a asigurat prezenţa în turul doi, după ce a învins-o, astăzi, pe letona Jelena Ostapenko, locul 22 WTA, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 16 minute de joc.

Ashleigh Barty şi Simona Halep s-au mai întâlnit de două ori până acum, în 2018, de fiecare dată impunându-se sportiva din România. În cazul în care va reuși să o învingă pe Ashleigh Barty, Simona Halep ar putea avea un traseu ceva mai ușor decât s-ar fi așteptat. Asta pentru că rivala cea mai importantă de pe sfertul ei de tablou, Karolina Pliskova, a decis să se retragă de la Sydney. Astfel, Simona ar juca în semifinale cu una dintre Kontaveit, Puig, Siniakova, sau Mertens. În semifinale ar putea avea un duel tare, cu posibile adversare ca Muguruza, Bertens, sau Stephens.

Meciul din turul doi va avea loc miercuri, 9 ianuarie 2019.

Sursa: fanatik.ro